snopes.com  

Go Back   snopes.com > Non-UL Chat > Business Bytes

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #21  
Old 18 January 2013, 05:24 PM
Lainie's Avatar
Lainie Lainie is offline
 
Join Date: 29 August 2005
Location: Suburban Columbus, OH
Posts: 74,530
Default

With only one or two people in a household, it can be hard to use up perishables.
Reply With Quote
  #22  
Old 18 January 2013, 05:29 PM
Sue's Avatar
Sue Sue is offline
 
Join Date: 26 December 2011
Location: Ontario, Canada
Posts: 9,210
Default

Even in a bigger household it can still be a challenge. And even if using up the perishables isn't an issue storing it can be. Recently I decided to try WW and bought (among a lot of other fruits and veggies) the ingredients for their vegetable soup. I thought my fridge was a good size. Apparently if you are trying to eat healthier and have more fresh produce it actually isn't.
Reply With Quote
  #23  
Old 18 January 2013, 05:53 PM
1958Fury's Avatar
1958Fury 1958Fury is offline
 
Join Date: 05 October 2005
Location: Nashville, TN
Posts: 4,650
Default

In my experience (I worked at Subway off and on for about 6 years), the length of the bread can vary anywhere from 11 to 12 inches depending on how long you proof the bread. Also, if you let the breadsticks thaw before proofing them, you can stretch them a bit before they go into the proofer for extra length. However, you're getting the same amount of food either way. It's the same amount of bread, just more or less dense (and very slightly at that). It's the same amount of meat, which is generally done by number of slices (they don't just put down meat until it matches the length of the bread). Same number of slices of cheese. Some of the vegetables are counted as well - we were always told to put 4 tomatoes on a footlong, for instance.

You could argue that an inch longer sub means you'll get more lettuce and other scattered veggies. But most employees will gladly give you extra lettuce or whatever if you ask for it, at no extra charge. (I did have one manager who would charge extra if you absolutely went nuts with certain vegetables, but for most people this isn't a worry.) So yes, the length might vary slightly, but a shorter sandwhich just means it's extra tall.
Reply With Quote
  #24  
Old 18 January 2013, 06:13 PM
crocoduck_hunter's Avatar
crocoduck_hunter crocoduck_hunter is offline
 
Join Date: 27 May 2009
Location: Roseburg, OR
Posts: 12,947
Default

Quote:
Originally Posted by Sue View Post
Even in a bigger household it can still be a challenge. And even if using up the perishables isn't an issue storing it can be. Recently I decided to try WW and bought (among a lot of other fruits and veggies) the ingredients for their vegetable soup. I thought my fridge was a good size. Apparently if you are trying to eat healthier and have more fresh produce it actually isn't.
I've found that if you're making soup that isn't prepackaged, unless you've got a huge number of people you're going to need to freeze a bunch of it- you just can't easily make it in small enough quantities for only a couple of people.
Reply With Quote
  #25  
Old 18 January 2013, 08:56 PM
Avril's Avatar
Avril Avril is offline
 
Join Date: 07 August 2002
Location: Princeton, NJ
Posts: 10,544
Default

Quote:
Originally Posted by KirkMcD View Post
Nitpick, its "proofing"
Not according to my manager's daily rant.

Quote:
Originally Posted by Gibbie View Post
Though I love "poofing."
I'm glad someone does. It made me want to strangle her.
Reply With Quote
  #26  
Old 18 January 2013, 09:01 PM
DevilBunny's Avatar
DevilBunny DevilBunny is offline
 
Join Date: 20 February 2002
Location: Newbury, UK
Posts: 1,981
Default

Quote:
Originally Posted by Gibbie View Post
Weird. I've never seen it called anything but 'proving'. 'Proofing' just seems so... ungrammatical... (though I'm perfectly happy with the word in a proofreading concept, so I guess hypocrisy will out!)

Dictionary.com does list both variants, though, so... weird
Reply With Quote
  #27  
Old 18 January 2013, 09:12 PM
Beachlife!'s Avatar
Beachlife! Beachlife! is offline
 
Join Date: 23 June 2001
Location: Lansing, MI
Posts: 28,602
Jolly Roger

Quote:
Originally Posted by Lainie View Post
With only one or two people in a household, it can be hard to use up perishables.
Yes, this subject comes up with my daughters and I who went from living in one household with a well stocked refrigerator to living in three separate household with thee refrigerators. We are each always chasing what is going to expire soon and trying to eat that up before food is wasted.

After Thanksgiving each year I make gallons of soup which I bag up in gallon zip locks and freeze it. In the average year, I'm using the last gallon sometime during the summer.
Reply With Quote
  #28  
Old 19 January 2013, 03:37 AM
HazyCosmicJive HazyCosmicJive is offline
 
Join Date: 17 December 2000
Location: Mt. Crested Butte, CO
Posts: 968
Icon86

I am vegan and eat a lot of fresh vegetables. I live alone and have never had a problem using what I buy before it goes bad. Mileage varies, obviously.
Reply With Quote
  #29  
Old 19 January 2013, 03:54 AM
Mickey Blue's Avatar
Mickey Blue Mickey Blue is offline
 
Join Date: 01 February 2004
Location: Oregon
Posts: 17,571
Default

Yea but veggies are (presumably) a major part of your diet being vegan. If you are already buying lots of lettuce, tomato, onion, etc then it probably isn't hard to just use some for a sandwich. If you aren't, however, and don't use them as frequently I imagine they could go bad a lot faster (or more accurately, they'd go bad at the same rate but you'd use them slower).
Reply With Quote
  #30  
Old 19 January 2013, 04:05 AM
Avril's Avatar
Avril Avril is offline
 
Join Date: 07 August 2002
Location: Princeton, NJ
Posts: 10,544
Default

There are some tricks for single people and perishables. One, if you only need a small amount of veggies, sometimes the grocer's salad bar can do the trick (8.99/pound, though--yikes!). I usually get my cold cuts and cheese in 1/4 pound amounts from the deli. You could theoretically buy a single slice of each (approximately 25 cents apiece). And I can buy a single hoagie roll from my grocery store's bakery (75 cents).

If I did this for making one sandwich like you get at Subway, though, it would cost me approximately $8. Not an arm and a leg, but not cheaper, either.

I almost never have a problem using stuff up before it goes bad, but that's because now I have had lots of experience and have made some wise investments in some cookbooks that tell you how to use up the odd half of a bell pepper and such. And I'm more realistic about what I actually eat. I buy a head of baby romaine rather than a big head of lettuce, for example. I buy fresh spinach by about the handful from the bulk bin. I open up the baggies of grapes and take a produce bag over there and pull out a small bunch.

But it's not easy.
Reply With Quote
  #31  
Old 19 January 2013, 04:18 AM
Hero_Mike's Avatar
Hero_Mike Hero_Mike is offline
 
 
Join Date: 06 April 2005
Location: Phoenix, AZ & Hamilton, ON
Posts: 7,267
Default

Subway offers variety that you can't get, affordably, at home. In my former life I used to travel for work, and I picked up Subway, every day for 8 weeks, 6 days a week, so I've eaten more than my fair share of Subway. I didn't always get the same thing - not every sub tasted good with spinach or honey mustard, and I didn't always want hot peppers. The variety of sauces, meats, cheeses, and other ingredients is what makes it enjoyable.

I live alone and have found it difficult to eat all the perishable food I buy, because it's hard to predict my tastes and appetite ahead of time. I have found it is often more economical for me to buy a large quantity of something (say, 3 lbs. of asparagus, or a 5 lb. bag of baby carrots) at Costco and throw out what I don't eat, compared to much higher prices for smaller quantities. Again, I like variety, and while one week I may eat half a jar of artichoke hearts (taking a few with me for lunch every day), I will eventually reach a saturation point and not eat any more for a week or a month.

My co-workers and I have a few options for lunch in the town where we work - most are heavy and relatively unhealthy - and on the days where the brown-bag lunch is forgotten, never made or unappetizing, a plain old sandwich shop like Subway would be a happily seen alternative. The problem is that Subway isn't cheap and doesn't attract enough people. It also tends to get veeerry slooow during the lunch hour rush.

One of the best things at a Subway - at least before they opened for breakfast - was coming in right when they opened and getting a meatball sub, where the marinara sauce and meatballs hadn't been sitting there luke-warm for the whole day. With melted mozzarella, green pepper and onions it was like a pizza, only with meatballs, and better too.
Reply With Quote
  #32  
Old 19 January 2013, 05:32 AM
Mickey Blue's Avatar
Mickey Blue Mickey Blue is offline
 
Join Date: 01 February 2004
Location: Oregon
Posts: 17,571
Default

I've also noticed, and it may be because I don't shop at one of those fancy upscale markets, that produce seems to have a highly variable shelf life, particularly 'leafy greens'. I've gotten some that gets all brown and slimy after just a few days and some that seems to stay crisp for weeks. Same brand, same store.

I assume this has to do with when it was actually picked but so far as I know there really isn't a good way to tell that.

I have no idea if upscale markets or farmers markets are better, but farmers markets aren't always open year round (logically given that they are supposed to be local or at least semi-local) and both are typically a lot more expensive than a regular supermarket for what I'm not always convinced is better merchandise (and either way would certainly drive up the cost of that home made food).

In general I totally agree that making your food at home will save you an arm and a leg over buying pre-made food and certainly food from a restaurant. However sandwiches, particularly 'sub' style, are one of the exceptions to that I think.
Reply With Quote
  #33  
Old 19 January 2013, 06:21 AM
quink quink is offline
 
Join Date: 22 June 2005
Location: Calgary, AB
Posts: 3,193
Default

My husband and I have gotten a pretty good veggie routine going between the two of us, but it's taken months to hit the right balance and it involves some meal planning. I eat around 8-10 fruit/veggie servings per day, so we do actually go through quite a bit. We plan the week's menu in advance and do a farmer's market run every weekend (ours is open year round, which means we get some imports in the winter, but they're generally still better quality and better priced than the grocery store). I try to prep everything as soon as I get it home so that it's cut, washed and easy to grab throughout the rest of the week. It's all organized in various containers inside the fridge (I do actually have stacks of assorted storage containers just to hold veggies), and usually I'll get a good week and a half out of the cut stuff. The only thing I'm still struggling with is lettuce, especially if I only want a small side salad or sandwich toppings.

My problem with making my own sandwiches would be the bread. I can almost never get through a loaf in a week before it gets moldy, and taking two slices out of the freezer for a single sandwich is a pain. I'm not a fan of subway after a couple nasty experiences at our local one, but when I'm craving a sandwich I'll happily hit the deli and pay the eight bucks for a really, really good one.

eta: I don't find the farmer's market to be any more expensive than the grocery store. Our usual veggie haul will fill up two big shopping bags and come to around $30 (including fruit, which is pricier). Item to item, the market is usually dead on or slightly cheaper. I'm not buying my groceries at Wal Mart or Superstore, though, so that could make a difference. The one time I tried to buy groceries at Wal Mart, the produce was pretty sad looking.
Reply With Quote
  #34  
Old 19 January 2013, 06:36 AM
SatansHobbit's Avatar
SatansHobbit SatansHobbit is offline
 
Join Date: 31 May 2006
Location: Perth, Western Australia
Posts: 3,780
Australia

I got caught out early by MrsHobbit after telling her I had a half Footlong.

Maybe I shouldn't have overpoofed it?
Reply With Quote
  #35  
Old 19 January 2013, 02:28 PM
Hummelcat Hummelcat is offline
 
Join Date: 10 February 2012
Location: Hamburg, Germany
Posts: 134
Default meal planning -- what's that?

Quote:
Originally Posted by quink View Post
My husband and I have gotten a pretty good veggie routine going between the two of us, but it's taken months to hit the right balance and it involves some meal planning.... We plan the week's menu in advance .... I try to prep everything as soon as I get it home so that it's cut, washed and easy to grab throughout the rest of the week....
I'm impressed! I'm getting better at using up the fresh veggies before I buy new stuff, but I'm still working on this concept of "meal planning".

Quote:
Originally Posted by quink View Post
My problem with making my own sandwiches would be the bread. I can almost never get through a loaf in a week before it gets moldy, and taking two slices out of the freezer for a single sandwich is a pain...
I don't mind using a table knife and some muscle to wedge out a couple of slices of frozen bread every morning, but it's definitely not everyone's cup of buttered tea. One option might be to package the bread in several smaller portions for the freezer, and then thaw out one portion every few days that has only a few slices in it.
Reply With Quote
  #36  
Old 19 January 2013, 02:33 PM
Lainie's Avatar
Lainie Lainie is offline
 
Join Date: 29 August 2005
Location: Suburban Columbus, OH
Posts: 74,530
Default

I freely admit that my own troubles in using up fresh produce are partly due to disorganization and lack of discipline.
Reply With Quote
  #37  
Old 19 January 2013, 06:48 PM
TurquoiseGirl's Avatar
TurquoiseGirl TurquoiseGirl is offline
 
Join Date: 28 October 2004
Location: Albuquerque, NM
Posts: 16,957
Default

Quote:
Originally Posted by crocoduck_hunter View Post
I've found that if you're making soup that isn't prepackaged, unless you've got a huge number of people you're going to need to freeze a bunch of it- you just can't easily make it in small enough quantities for only a couple of people.
This is part of the reason I have a deep freeze. I can make soup, or spaghetti sauce or whatever, and freeze it in smaller portions. Makes meal planning a little easier. Fortunately, I have the space for it. I know many people are not so lucky.

This is funny because I was going to stop at Subway on the way home from the grocery store. Because 1.) I only want one sandwich. and 2.) If I buy all the stuff for a BLT at the grocery store I am going to eat more than one sandwich at a single sitting. 3.) I don't eat sandwiches all that often.
Reply With Quote
  #38  
Old 19 January 2013, 07:15 PM
Lainie's Avatar
Lainie Lainie is offline
 
Join Date: 29 August 2005
Location: Suburban Columbus, OH
Posts: 74,530
Default

It's not even just perishables. I get black olives on my Subway sandwiches. If I buy a can of black olives, even one of the little tiny ones, it's enough for at least six sandwiches. I may not eat another 5 sandwiches like that within the time span in which I'd feel comfortable eating those olives (I'm squeamish about such things).
Reply With Quote
  #39  
Old 19 January 2013, 08:04 PM
Esprise Me's Avatar
Esprise Me Esprise Me is offline
 
Join Date: 02 October 2005
Location: Los Angeles, CA
Posts: 6,888
Default

Quote:
Originally Posted by Hummelcat View Post
One option might be to package the bread in several smaller portions for the freezer, and then thaw out one portion every few days that has only a few slices in it.
I've found that bread can last weeks, even months in the fridge, and it's ready to eat right out of the bag. Some people think it gets hard and unpalatable that way, but that discovery changed my life.

Quote:
Originally Posted by TurquoiseGirl View Post
If I buy all the stuff for a BLT at the grocery store I am going to eat more than one sandwich at a single sitting.
Exactly. I can buy vegan desserts at Trader Joe's, or at this little cafe near my apartment. The price for a single cookie at the cafe is about the same as a box of mini ice cream sandwiches at Trader Joe's, but either one is going to be gone within a day or two.
Reply With Quote
  #40  
Old 19 January 2013, 10:20 PM
videoguy's Avatar
videoguy videoguy is offline
 
Join Date: 11 September 2006
Location: Clarence, NY
Posts: 1,197
Default

Quote:
Originally Posted by Esprise Me View Post
I've found that bread can last weeks, even months in the fridge, and it's ready to eat right out of the bag. Some people think it gets hard and unpalatable that way, but that discovery changed my life.
That's odd, because that is supposedly the worst place to store bread.

Question: I always store my bread at room temperature, but a friend always puts hers in the refrigerator. Which is better?
Answer: The counter is definitely the better place for your bread. Bread stored in the refrigerator will dry out and become stale much faster than bread stored at room temperature. For longer-term storage, you should freeze bread.
http://www.stilltasty.com/questions

http://www.todayifoundout.com/index....m-temperature/
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Man Hit by Subway After Defecating Between Cars A Turtle Named Mack Crash and Burn 18 16 January 2013 11:24 PM
Free breakfast at Subway Jenn Fauxtography 6 23 April 2010 03:29 PM
Dartmouth subway snopes College 6 16 October 2008 03:26 AM


All times are GMT. The time now is 05:26 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.