snopes.com  

Go Back   snopes.com > Non-UL Chat > Business Bytes

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 18 January 2013, 02:42 AM
A Turtle Named Mack's Avatar
A Turtle Named Mack A Turtle Named Mack is offline
 
Join Date: 21 June 2007
Location: Marietta, GA
Posts: 21,447
Icon103 Subway ‘Crisis’: Is Footlong Sub Really 11 Inches?

What’s in an inch? Apparently, enough missing meat, cheese and tomatoes to cause an uproar. Subway, the world’s largest fast food chain with 37,000 locations, is facing widespread criticism after a man who appears to be from Australia posted a photo on the company’s Facebook page of one of its footlong sandwiches next to a tape measure that shows the sub is just 11 inches.

http://washington.cbslocal.com/2013/...lly-11-inches/
Reply With Quote
  #2  
Old 18 January 2013, 02:55 AM
crocoduck_hunter's Avatar
crocoduck_hunter crocoduck_hunter is offline
 
Join Date: 27 May 2009
Location: Roseburg, OR
Posts: 11,980
Default

Depending on the bread, a foot long sandwich could fairly easily be compressed an inch.
Reply With Quote
  #3  
Old 18 January 2013, 02:58 AM
A Turtle Named Mack's Avatar
A Turtle Named Mack A Turtle Named Mack is offline
 
Join Date: 21 June 2007
Location: Marietta, GA
Posts: 21,447
Default

And the dough that often rises and bakes to a foot long loaf can easily only reach 11 inches, depending on various factors. But you would still be getting the same amount of food - they do all the meats, cheeses, tomatoes by count, not length
Reply With Quote
  #4  
Old 18 January 2013, 03:39 AM
Avril's Avatar
Avril Avril is offline
 
Join Date: 07 August 2002
Location: Princeton, NJ
Posts: 10,529
Default

If you over-poof the bread, it ends up wider and a bit shorter.

One of many reasons I only lasted, in my youth, for four days as a Subway Sandwich Artist was the manager's lectures on over-poofing.
Reply With Quote
  #5  
Old 18 January 2013, 04:25 AM
ganzfeld's Avatar
ganzfeld ganzfeld is offline
 
Join Date: 05 September 2005
Location: Kyoto, Japan
Posts: 23,422
Icon204

Feet do come in all sizes.
Reply With Quote
  #6  
Old 18 January 2013, 05:09 AM
hoitoider's Avatar
hoitoider hoitoider is offline
 
Join Date: 22 October 2001
Location: Beaufort, SC
Posts: 5,998
Teacher

12" is the nominal size; 11" is the actual size. Like a 2x4 is really 1 1/2" x 3 1/2".
Reply With Quote
  #7  
Old 18 January 2013, 06:16 AM
ganzfeld's Avatar
ganzfeld ganzfeld is offline
 
Join Date: 05 September 2005
Location: Kyoto, Japan
Posts: 23,422
Default

I'm not usually one to complain "WHY is this News???" but if there ever were a non-story, this has to be one.
Reply With Quote
  #8  
Old 18 January 2013, 11:19 AM
KirkMcD KirkMcD is offline
 
Join Date: 22 March 2001
Location: Yorktown Heights, NY
Posts: 1,095
Bacon

Quote:
Originally Posted by Avril View Post
If you over-poof the bread.
Nitpick, its "proofing"
Reply With Quote
  #9  
Old 18 January 2013, 11:44 AM
Not_Done_Living's Avatar
Not_Done_Living Not_Done_Living is offline
 
Join Date: 02 September 2006
Location: Markham, ON
Posts: 3,735
Default

when people are paying $5 for a product that can EASILY be made at home with the same quality for less than $1 i have no sympathy
Reply With Quote
  #10  
Old 18 January 2013, 11:44 AM
DevilBunny's Avatar
DevilBunny DevilBunny is offline
 
Join Date: 20 February 2002
Location: Newbury, UK
Posts: 1,981
Default

Quote:
Originally Posted by KirkMcD View Post
Nitpick, its "proofing"
You mean 'proving', right?
Reply With Quote
  #11  
Old 18 January 2013, 12:10 PM
Kallah's Avatar
Kallah Kallah is offline
 
Join Date: 19 July 2004
Location: Eau Claire, WI
Posts: 2,576
Default

Quote:
Originally Posted by Not_Done_Living View Post
when people are paying $5 for a product that can EASILY be made at home with the same quality for less than $1 i have no sympathy
I never understood that argument. Unless you're getting nothing but meat and cheese on your sandwich, each ingredient you add complicates the whole "just make it at home" claim. I'm sure I could buy tomatoes, lettuce, onions, spinach, and black olives at the store, along with a few different types of cold cuts and cheeses - not to mention a handful of different bottles of dressing - and get the price under 1$/sandwich. However, this only holds true if nothing goes bad before I use it all (highly unlikely with the short lifespan of fresh, cut veggies), that I have room in my fridge for everything (how many people have a dozen different Tupperware containers?) and that I have the time and talent to neatly chop up all those vegetables in the first place. If I shell out five bucks for Subway, it's because I want the convenience of fast food (which in itself comes at a price) with a variety of ingredients I couldn't really maintain at home, which more than justifies the higher price tag for me. YMMV, of course.
Reply With Quote
  #12  
Old 18 January 2013, 12:12 PM
Gibbie's Avatar
Gibbie Gibbie is offline
 
Join Date: 20 February 2000
Location: Evansville, IN
Posts: 8,504
Default

Quote:
Originally Posted by DevilBunny View Post
You mean 'proving', right?
No.

Though I love "poofing."

Gibbie
Reply With Quote
  #13  
Old 18 January 2013, 12:59 PM
overyonder overyonder is offline
 
Join Date: 03 March 2010
Location: Charlotte, NC
Posts: 2,049
Default

Quote:
Originally Posted by Kallah View Post
However, this only holds true if nothing goes bad before I use it all (highly unlikely with the short lifespan of fresh, cut veggies),
It all depends on the size of your household. Single, it's hard not to waste fresh veggies. With a family of 4, it's more feasible.

OY
Reply With Quote
  #14  
Old 18 January 2013, 01:11 PM
Lainie's Avatar
Lainie Lainie is offline
 
Join Date: 29 August 2005
Location: Suburban Columbus, OH
Posts: 74,204
Default

Quote:
Originally Posted by Kallah View Post
If I shell out five bucks for Subway, it's because I want the convenience of fast food (which in itself comes at a price) with a variety of ingredients I couldn't really maintain at home, which more than justifies the higher price tag for me.
It's worth $5 for me, too.
Reply With Quote
  #15  
Old 18 January 2013, 01:54 PM
Alarm's Avatar
Alarm Alarm is offline
 
Join Date: 26 May 2011
Location: Nepean, ON
Posts: 5,411
Default

Quote:
Originally Posted by Kallah View Post
I never understood that argument. Unless you're getting nothing but meat and cheese on your sandwich, each ingredient you add complicates the whole "just make it at home" claim. I'm sure I could buy tomatoes, lettuce, onions, spinach, and black olives at the store, along with a few different types of cold cuts and cheeses - not to mention a handful of different bottles of dressing - and get the price under 1$/sandwich. However, this only holds true if nothing goes bad before I use it all (highly unlikely with the short lifespan of fresh, cut veggies), that I have room in my fridge for everything (how many people have a dozen different Tupperware containers?) and that I have the time and talent to neatly chop up all those vegetables in the first place. If I shell out five bucks for Subway, it's because I want the convenience of fast food (which in itself comes at a price) with a variety of ingredients I couldn't really maintain at home, which more than justifies the higher price tag for me. YMMV, of course.
And the argument loses a lot of steam when to buy a single "bun" would cost you 49 cents or more, using up at least half of your 1$ allotment in the first place.
The only way to get a bun cheaper is to buy in bulk (pack of 6 or 12) which means you have to buy all the other ingredients in matching amounts.
Reply With Quote
  #16  
Old 18 January 2013, 02:00 PM
Gibbie's Avatar
Gibbie Gibbie is offline
 
Join Date: 20 February 2000
Location: Evansville, IN
Posts: 8,504
Default

It also really doesn't matter if you have all the ingredients at home if you're not actually at home with your sandwich stuff or don't have a way to carry it with you during the day.

Gibbie
Reply With Quote
  #17  
Old 18 January 2013, 02:03 PM
A Turtle Named Mack's Avatar
A Turtle Named Mack A Turtle Named Mack is offline
 
Join Date: 21 June 2007
Location: Marietta, GA
Posts: 21,447
Default

Quote:
Originally Posted by Not_Done_Living View Post
when people are paying $5 for a product that can EASILY be made at home with the same quality for less than $1 i have no sympathy
Really? Judging by what I see at the grocery store, and sticking to the cheapest ingredients available (store brand or sale items), a roll that size would run about $1, the meat would run from $1-2, the cheese would be about 30-50 cents. Then there are all the veggies - a tomato runs about 60-75 cents, and it would take about a third of it to equal Subway, with a very roughly similar situation for most of the other vegs. As a rough estimate, without even taking into account the wastage problems others have mentioned, I figure the ingredients for a typical Subway sandwich could not be less than $3. Then there is the labor, clean-up and the spoilage concerns if not all of the tomato, lettuce, etc. gets used within a couple of days. A lot of takeout ends up being pretty comparable to what a person could do it for at home, with of course, the drawback of having to accept the ingredients available at the takeout. But then, if you are going to be more picky about those, you are also going to have to go for a higher grocery price to make it at home as well.
Reply With Quote
  #18  
Old 18 January 2013, 03:12 PM
Jay Temple's Avatar
Jay Temple Jay Temple is offline
 
Join Date: 25 September 2003
Location: St. Louis, MO
Posts: 9,104
Default

This is the sort of example that I use when I explain that being libertarian doesn't mean that there shouldn't be any government involvement. We have a Bureau of Weights and Measures so that the customer and the provider alike know how much they're agreeing upon.
Reply With Quote
  #19  
Old 18 January 2013, 04:12 PM
Mickey Blue's Avatar
Mickey Blue Mickey Blue is offline
 
Join Date: 01 February 2004
Location: Oregon
Posts: 17,571
Default

Somebody should tell these people that 2x4s aren't really 2x4 either (and that extends to most cuts of wood).

Quote:
Originally Posted by Not_Done_Living View Post
when people are paying $5 for a product that can EASILY be made at home with the same quality for less than $1 i have no sympathy
Unless you are buying things in incredible bulk I don't see reaching $1/sandwich..

I could see beating $5, but that would require buying extra to make multiple sandwiches (much of which is highly perishable) so the price/sandwich may be lower but you have a higher initial investment.

Beyond all that is the convenience fee.. Gotta make it up yourself, make up the sauces, put it together, that uses time. Plus you have to carry it around with you until you are ready to eat it.


I don't mean to suggest that it's impossible to do this.. But honestly I think you'd be hard pressed to make a foot long (or 11 inches) sandwich for less than $5 unless you make them in bulk.

What you can do is make a better sandwich for about the same cost, get nicer bread, nicer cheese, nicer meat, without paying significantly more so you are getting more for your money.. But cheaper? I just don't see it.
Reply With Quote
  #20  
Old 18 January 2013, 04:20 PM
Sue's Avatar
Sue Sue is offline
 
Join Date: 26 December 2011
Location: Ontario, Canada
Posts: 8,713
Default

I agree that you can't expect to replicate a Subway sub for a $1. but on the other hand I do think that if you're trying to save money on lunches than brownbagging it is almost always a cheaper alternative. I used to feel that the deli meat prices were way too high until I finally put two and two together and figured out how much I was spending on buying lunches every week. It's a larger outlay at grocery time that pays off later. Well, assuming we remember to use the deli meat. There are few things grosser in your fridge than slimey too old to eat it deli meat .
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Man Hit by Subway After Defecating Between Cars A Turtle Named Mack Crash and Burn 18 16 January 2013 10:24 PM
Free breakfast at Subway Jenn Fauxtography 6 23 April 2010 02:29 PM
Dartmouth subway snopes College 6 16 October 2008 02:26 AM


All times are GMT. The time now is 03:40 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions, Inc.