View Single Post
  #15  
Old 18 January 2013, 02:54 PM
Alarm's Avatar
Alarm Alarm is offline
 
Join Date: 26 May 2011
Location: Nepean, ON
Posts: 5,769
Default

Quote:
Originally Posted by Kallah View Post
I never understood that argument. Unless you're getting nothing but meat and cheese on your sandwich, each ingredient you add complicates the whole "just make it at home" claim. I'm sure I could buy tomatoes, lettuce, onions, spinach, and black olives at the store, along with a few different types of cold cuts and cheeses - not to mention a handful of different bottles of dressing - and get the price under 1$/sandwich. However, this only holds true if nothing goes bad before I use it all (highly unlikely with the short lifespan of fresh, cut veggies), that I have room in my fridge for everything (how many people have a dozen different Tupperware containers?) and that I have the time and talent to neatly chop up all those vegetables in the first place. If I shell out five bucks for Subway, it's because I want the convenience of fast food (which in itself comes at a price) with a variety of ingredients I couldn't really maintain at home, which more than justifies the higher price tag for me. YMMV, of course.
And the argument loses a lot of steam when to buy a single "bun" would cost you 49 cents or more, using up at least half of your 1$ allotment in the first place.
The only way to get a bun cheaper is to buy in bulk (pack of 6 or 12) which means you have to buy all the other ingredients in matching amounts.
Reply With Quote