View Single Post
  #9  
Old 05 February 2018, 10:38 PM
Errata's Avatar
Errata Errata is offline
 
Join Date: 02 August 2005
Location: Santa Barbara, CA
Posts: 13,189
Default

Quote:
Originally Posted by overyonder View Post
The 26.5oz jar in the US is US$4.98, so about US$6 for 1kg.
Which is like 1 cent per 8 calories worth. Nuts and chocolate are both calorie dense, so a little goes a long way. $2.50 to meet the daily caloric requirements of a typical adult is objectively not all that expensive of an ingredient. The brownie recipe must have been very decadent or a large serving.

I usually only have Nutella as a crepe filling, and one jar will make a lot of crepes. With sliced banana and real whipped cream (not from a can).
Reply With Quote