View Single Post
  #8  
Old 05 February 2018, 10:10 PM
Sue's Avatar
Sue Sue is offline
 
Join Date: 26 December 2011
Location: Ontario, Canada
Posts: 9,210
Default

Quote:
Originally Posted by overyonder View Post
My mom's IGA in Quebec sells the 1kg jar for C$9.49. Kraft peanut butter is C$3.99 for 500g, so about C$8 for 1kg. Not a big difference, but chocolate/cacao is more expensive than peanuts.
I guess if I was going to use it the way I would use peanut butter I might not have been as negative about buying it. As it was the small jar I saw was the amount I would have needed to make the brownies. If one ingredient costs me more than buying a pan of brownies ready-made I'm going to think twice. Maybe even thrice .
Reply With Quote